WSZYSTKO TO WIEDZIEĆ MUSISZ KUPUJĄC MASKĘ NURKOWĄ

Każdy nurek po tym jak skończy kurs nurkowania OWD powinien pewne rzeczy wiedzieć.

Między innymi będzie to umiejętność doboru właściwej maski do nurkowania.

WSZYSTKO TO WIEDZIEĆ MUSISZ KUPUJĄC MASKĘ NURKOWĄ.

Poniżej podpowiemy jak dbać o maskę i jak jej używać by służyła nam długo.

Znalezienie pasującej dla nas idealnie maski jest niezbędne dla uzyskania komfortu i przyjemności pod wodą.

WSZYSTKO TO WIEDZIEĆ MUSISZ KUPUJĄC MASKĘ NURKOWĄ

Mówi się, że dobry nurek i na torebce foliowej pływalność neutralną osiągnie,

🙂

jednak maska naszym zdaniem powinna pomagać pod wodą a nie przeszkadzać.

Wybierając maskę w szczególności pamiętaj:

Komfort i dopasowanie do twarzy są zdecydowanie najważniejszymi cechami.

Maska nurkowa musi spełniać swoje funkcje opisane poniżej.

 

Nie zachwycaj się unikalnymi właściwościami, które mają niewielki realny wpływ na nurkowanie.

WSZYSTKO TO WIEDZIEĆ MUSISZ KUPUJĄC MASKĘ NURKOWĄ

Dobrze jest uzyskać profesjonalną pomoc przy wyborze maski.
w tym celu zwróć sie o pomoc do NAS

A teraz obiecane wyżej funkcje i właściwości które maska nurkowa musi realizować.

WSZYSTKO TO WIEDZIEĆ MUSISZ KUPUJĄC MASKĘ NURKOWĄ

 Niektóre cechy maski można uznać za “miło mieć”, w zależności od okoliczności, inne jednak są niezbędne.

Obejmują one:

Niewielką objętość powietrza / szerokie pole widzenia.

Maski o małej objętości łatwiej jest przedmuchać (oczyścić z dostającej się wody np podczas uśmiechania), mają szybę  bliżej twarzy, co w efekcie prowadzi do szerszego pola widzenia.

Szkło hartowane: szkło hartowane odporne na zarysowania i złamanie, a jeśli już dojdzie do uszkodzenia to ma tendencję do kruszenia się w mniejsze, potencjalnie mniej szkodliwe kawałki.

Miękki, silikonowy kołnierz: Silikonowy kołnierz dobrze przylegający do owalu twarzy sprawdza się lepiej niż wykonane z twardszego winylu lub innych materiałów. Część modeli masek posiada również osobny, wewnętrzny kołnierz, który zapewnia jeszcze lepsze uszczelnienie. Maska może występować w różnych kolorach, najpopularniejsze są czarne i przezroczyste, ale można to często dobrać do własnych upodobań.

Miejsce na nos: Twoja maska nurkowa musi zakrywać nos,(w odróżnieniu od okularków pływackich) aby można było utrzymywać ciśnienie wewnątrz maski równe ciśnieniu wody na zewnątrz. Posiadając wydzieloną część na nos łatwo, nawet w grubych rękawicach, uchwycić go palcami podczas wyrównywania ciśnienia.

Regulacja paska maski: Choć naprawdę nie trzeba dociskać maski paskiem za mocno, to regulacja jest konieczna, aby osiągnąć dobre dopasowanie, zwłaszcza, że nurkujemy w różnych środowiskach – czasem zakładając gruby kaptur, a czasem zupełnie go nie potrzebując.

Pasek szerszy z tyłu głowy: jeśli zdecydujesz się skorzystać z oryginalnego paska dołączonego do maski, powinieneś wybierać taką, która ma szerszy odcinek z tyłu maski, aby lepiej dopasować się do  głowy. Alternatywą są nakładki neoprenowe na paski. Taki pasek zwiększa komfort i w praktyce „mniej ciągną” za włosy.

Funkcje opcjonalne (ale prawdopodobnie ważne): obejmują:

Korekcja wzroku: Jeśli potrzebujesz okularów do prowadzenia lub czytania, prawdopodobnie będziesz potrzebować “okularów” do nurkowania. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, najprawdopodobniej sprawdzą się one równie dobrze pod wodą – chociaż istnieje ryzyko utraty, dlatego (a zwłaszcza z racji higieny oczu) polecamy soczewki kontaktowe jednorazowe. Jest wiele możliwych rozwiązań zagadnienia korekcji wzroku – nie wahaj się tylko porozmawiaj z

divemasterem
lub instruktorem SDI,
o tym jakie rozwiązanie będzie najlepsze w Twoim przypadku.

Część masek reklamowana jest poprzez wyeksponowanie cech, które w zasadzie nie mają znaczenia dla bezpieczeństwa i komfortu nurkowania.

Obejmują one:

Z ramką lub bez ramki: Do niedawna wszystkie maski zawierały plastikową lub metalową ramę, która przymocowała szkła do kołnierza maski. Jednak w ostatnim dziesięcioleciu wprowadzono wiele serii i modeli  masek, które całkowicie pozbyły się ramki. Oba typy masek mogą działać równie dobrze, a to czy maska ma ramkę, nie powinno mieć wysokiego priorytetu w procesie podejmowania decyzji o zakupie.

Osobne szkła lub jedna szyba: Większość popularnych masek posiada dwie oddzielne szybki, czyli osobno lewe i prawe szkło. Jeśli jednak okaże się to niepokojące, nie ma powodu, aby wybrać lub unikać tego typu masek i zamiast jednego wybrać model z całą szybką.

Okna boczne: kiedyś popularne, ta funkcja obejmuje małe okienka boczne, teoretycznie dla  zwiększenia pola widzenia. Dodatkowe szybki jednak prowadzą do zwiększenia rozmiaru, wagi, wewnętrznej objętości. Większość nowoczesnych masek osiąga szerokie pole widzenia dzięki szerokim i właściwe osadzonym szkłom oraz dopasowaniu do twarzy, co sprawia, że ta funkcja bocznych szybek jest niepotrzebna.

Zawory: Inna kiedyś mocno reklamowana cecha, obecnie zanikająca. Zawór odpowietrzający jest zaworem jednokierunkowym, który umożliwia użytkownikom wyczyszczenie wody z maski bez odciągania spodniej strony maski od twarzy lub dociskania g jej górnej części. Po nabraniu wprawy w oczyszczaniu maski zawór taki okazuje się niepotrzebny, zwłaszcza, że konstrukcje tego typu były podatne na przeciekanie.

Kolor: przy zakupie maski, nurkowania i płetw, ważne jest, aby pamiętać, że płetwy mają węższy zakres kolorów niż maski. Tak więc, zanim zdecydujesz się na tę egzotyczną maskę z limonko-zieloną, pamiętaj, że nie możesz znaleźć płetw do dopasowania. Jeśli kolor jest dla Ciebie ważny, lepiej będzie najpierw wybrać płetwy. Będziesz wtedy mieć łatwość znalezienia maski w kolorze, który pasuje.

WSZYSTKO TO WIEDZIEĆ MUSISZ KUPUJĄC MASKĘ NURKOWĄ

Najważniejsze !!!

Wybierając maskę, łatwo ulec pokusie marketingowej opartej o kolory czy „styl”.

 Pamiętaj jednak, że żadne z czynników nie są tak istotne jak komfort i dopasowanie.

WSZYSTKO TO WIEDZIEĆ MUSISZ KUPUJĄC MASKĘ NURKOWĄ

Komfort: Nikt nie powie czy dana maska będzie do Ciebie pasować. Twoja twarz zdecyduje sama J. Jeśli zakładając maskę odczuwa się ją jako „trochę niewygodna”, uczucie to nie zniknie z czasem. Nie ma znaczenia, czy maska może być najlepsza i mieć wyświetlacz i wbudowany komputer, jeśli nie daje komfortu , jeśli nie nadaje się do noszenia, nie będziesz z niej zadowolony.

Dopasowanie: jest to zdecydowanie najważniejsza cecha. Maska, która wygląda dobrze, ale nie może zatrzymać wody wlewającej się do środka ni nie da. Więc jak ustalić, czy maska pasuje prawidłowo?

Zacznij od przełożenia paska maski do przodu, przed szybkę. Pasek nie ma wpływu na dopasowanie maski.

Następnie odgarnij włosy z czoła (jeśli je masz J).

Umieść maskę na twarzy i delikatnie wciągnij powietrze nosem. Teraz wstrzymaj oddech.

W tym momencie maska powinna pozostać stabilnie na miejscu. Nie powinno być słychać ani odczuwać żadnego przepływu powietrza. Pokręć głową delikatnie z boku na bok. Maska powinna pozostawać na swoim miejscu. Spójrz do góry i na dół – maska powinna pozostać stabilna.

Nie ulegaj pokusie, aby starać się dopasować maskę, której dopasowanie nie jest idealne, tylko dlatego, że ma inne funkcje, które wydaje się, że chcesz. W dłuższej perspektywie nie będziesz z tego zadowolony.

Poproś o pomoc bardziej doświadczonych. Wypróbuj różne modele masek. Skorzystaj z doświadczenia fachowej kadry SDI, która niejednemu nurkowi pomogła znaleźć maskę właściwą i długo służącą pod wodą.

luźne tłumaczenie
wykonał

nasz instruktor 

KAMIL WĄSOWICZ 
– tekst zainspirowany tekstem ze strony tdisdi.com

https://www.tdisdi.com/four-tips-for-selecting-the-right-dive-mask/

Chcesz kupić maskę
zapraszamy do naszego sklepu
nurkoWawa.pl