Przebieg kursu nurkowania OWD

 

Kurs nurkowania OWD w kilku słowach.

Przebieg kursu nurkowania OWD – OPEN WATER DIVER 

 

Nurkować można od 10 roku życia, mamy dostępne programy dla dzieci od 8 roku będą to programy


Buddy futures SDI/ komando foki.

Nie ma górnej granicy wieku, kurs OWD można zatem rozpocząć w każdym wieku, pod warunkiem że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych.
(szczegółowe informacje o przeciwwskazaniach medycznych skontaktuj sie z nami)

Nie ma potrzeby być doskonałym pływakiem, czy wytrenowanym sportowcem, by cieszyć się podwodnym światem. Nurkowanie sport skierowany do każdego.
Sprzęt nurkowy jest niezawodny i prosty w obsłudze, procedury, które wszyscy poznają na podstawowym kursie nurkowania OWD gwarantują, że bezpiecznie się zanurzymy i wynurzymy, w konsekwencji  bezpiecznie wrócimy z każdego nurkowania.

Przebieg kursu nurkowania OWD

Jaki należy wykonać pierwszy krok, by rozpocząć kurs nurkowania OWD.

Zaczynamy oczywiście od zapisania się na kurs nurkowania OWD w naszym centrum nurkowym.

Kurs odbywamy zasadniczo w całości w Polsce.

Jest możliwość przeprowadzenia kursu OWD- części basenowej i teoretycznej w Polsce, a wody otwarte zakończyć zagranicą w ciepłych wodach np w Egipcie.

Kurs podstawowy OWD składa się z:

– części teoretycznej

– ćwiczeń basenowych (lub na płytkiej wodzie w wodach baseno podobnych na wodach otwartych)

– nurkowań w wodach otwartych

W opcji kursu polsko/zagranicznego

– część teoretyczną i basenową zaliczamy w Polsce.

część wody otwarte zaliczamy na nurkowej Wyprawie zagranicznej

 Przebieg kursu nurkowania OWD

Zajęcia teoretyczne kursu nurkowania OWD

Zajęcia Teoretyczne składają się z wykładów, poświęconych między innymi następującym tematom.

Środowisko wodne, fizyka nurkowa: ciśnienie, temperatura, rozchodzenie się dźwięku, załamanie światła, refrakcja, zanikanie kolorów.

Poznasz sprzęt do nurkowania, dowiesz sie do czego służy, jak się go używa.

Poznasz zagrożenia w nurkowaniu i sposobach przeciwdziałania sytuacjom awaryjnym.

Nauczysz sie znaków nurkowych, pod wodą jesteśmy “niemi” posługujemy się znakami nurkowymi w celach komunikacyjnych.

Przebieg kursu nurkowania OWD

Zajęcia basenowe kursu nurkowania OWD

Już na pierwszych zajęciach tej części kursu zanurzysz sie pod wodę w sprzęcie do nurkowania. Na te cześć kursu wszyscy czekają i ta cześć sprawia największa radość 🙂

Zajęcia basenowe zaczynają się od omówienia tego, co będziemy robić podczas zajęć w wodzie i pod wodą.

To na tych zajęciach wprowadzane są znaki nurkowe w celach komunikacji pod wodą, ale bez obaw, wszystkie znaki dotyczące ćwiczeń są intuicyjne i nikt nie ma kłopotu z ich zrozumieniem.

W wodzie instruktor demonstruje ćwiczenie, w razie potrzeb ponawia demonstracje, po tej demonstracji kursant naśladując instruktora wykonuje ćwiczenie.

Jeżeli ćwiczenie jest wykonane w sposób zadowalający przechodzimy do kolejnego ćwiczenia, jeżeli nie ćwiczenie powtarzamy, aż do pełnego zadowalającego opanowania ćwiczenia.

Wody otwarte kursu nurkowania OWD

Przebieg kursu jest ułożony jest tak, że bardzo szybko przychodzi koniec kursu basenowego i zajęć teoretycznych. Zatem przyszedł czas na nurkowania na wodach otwartych, gdzie po raz pierwszy zanurzysz sie w jeziorze lub kamieniołomie lub morzu. Preferujemy na wasze pierwsze nurkowania kamieniołomy ze względu na dużą widoczność, oraz twarde niemuliste dno, co znacząco poprawia wasz komfort tych nurkowań.

Będą to takie akweny jak Zakrzówek, Jaworzno, Piechcin, mamy też swoje ulubione jeziora na które was zaprosimy.

Podczas jednego weekendowego wyjazdu przeprowadzisz 4 nurkowania z instruktorem. Dwa w sobotę i dwa w niedzielę. W sobotę po 2 nurkowaniach piszemy egzamin teoretyczny.

To w trakcie tych nurkowań demonstrujesz nam swoje nabyte w basenie umiejętności nurkowe. Po prawidłowo wykonanych ćwiczeniach, pozostała część każdego z twoich nurkowań jest przeprowadzona jako podwodna wycieczka, oglądasz wtedy najciekawsze atrakcje akwenu.

Ostatnie, czwarte nurkowanie wykonasz na około 18 metrów, czyli na taką głębokość do jakiej uprawnia daje twój pierwszy certyfikat Open Water Diver.

Po tych 4 nurkowaniach, gdy zaliczysz wszystkie ćwiczenia nurkowe, oraz zaliczysz egzamin teoretyczny- otrzymasz twój pierwszy Certyfikat nurkowy OWD. Uprawniający do nurkowania do 18m z partnerem o minimum takich samych uprawnieniach- to oznacza, że nawet z partnerem AOWD- advance taka para maksymalnie nurkuje do twoich uprawnień, czyli do 18m.

 Przebieg kursu nurkowania OWD

Minimalne wymagania sprzętowe podczas kursu nurkowania OWD

Do czasu wyjazdu na wody otwarte powinieneś już mieć zakupione swoje własne ABC, czyli podstawowy sprzęt – maska, fajka, płetwy paskowe wraz z butami neoprenowymi, rękawice neoprenowe. Możesz wszystko kupić w naszym sklepie ze sprzętem nurkowym dla naszych kursantów przewidzieliśmy specjalna zniżkę.

Zachęcamy by te część ekwipunku ze względu na higienę jak najszybciej posiadać własne.

W niektórych miejscach nurkowych nie sposób wejść do wody bez butów nurkowych, zatem buty też wykorzystamy nie tylko do nurkowania.

Na masce nie warto oszczędzać – należy wybrać taką, która będzie dobrze przylegała do twarzy i będzie miała duży kąt widzenia.

Szybka musi być z hartowanego szkła – plastikowe wersje nie nadają się do nurkowania.

Płetwy polecamy wybrać ze sprężyną ułatwia to znacząco zakładanie i zdejmowanie.

Nie warto kupować najtańszych, cena przekłada się, na jakość, płetwy wykorzystamy też do snurklowania podczas wyjazdów w ciepłe kraje.

W cenie kursu nurkowego w naszym centrum nurkowym zawarte jest udostępnienie na czas kursu całego pozostałego pozostałego sprzętu nurkowego: pianki, kamizelki wypornościowej (jacket), automatu, butli, pasu balastowego, ciężarków dotyczy to zajęć na basenie oraz wyjazdu na wody otwarte.

Zainteresował Cie początkowy kurs nurkowania OWD

zapraszamy do kontaktu z nami 

zadzwoń +48508477622