JESTEŚ GOTOWY NA NASTĘPNY KURS NURKOWANIA

Nic nie jest podobne do emocji związanych z rozpoczęciem nowego kursu nurkowania.
Nietrudno zrozumieć, dlaczego wielu nurków chce wziąć jak najwięcej kursów bardzo szybko, jak to możliwe.
Najtrudniejszy etap zbliżania się do zaawansowanego treningu NIE JEST, ten który kurs zrobić dalej, ale KIEDY jesteś gotowy, aby go rozpocząć.
Niezależnie od tego, czy jesteś certyfikowany OWD, czy też już przechodzisz kolejne etapy nurkowania technicznego, pamiętaj o następujących kwestiach, aby mieć pewność, że wykorzystasz każdy kurs w 100%.

Gotowość nurka do rozpoczęcia nowego kursu możemy podzielić na dwie kategorie: gotowość fizyczną i gotowość umysłu.

 Przygotowanie fizyczne.

Inaczej nazywane Gotowością fizyczną odnosi się do opanowania umiejętności i wyposażenia na twoim obecnym poziomie, zanim przejdziesz dalej. Każdy kurs, który wybierzesz, będzie opierał się na podstawowych umiejętnościach nurkowych, których nauczyłeś się na poprzednich kursach, a instruktorzy mają prawo poprosić Cię o wykazanie się biegłością w zakresie umiejętności z poprzednich kursów przed rozpoczęciem bierzącego kursu. Jeśli nie poświęciłeś czasu na budowanie pamięci mięśniowej i przekształcanie swoich umiejętności w odpowiedzi na drugie z natury, to prawie na pewno będziesz musiał zmagać się z nowymi umiejętnościami lub wyposażeniem.
Mi osobiście często sie zdarza na kursie AOWD lub innej specjalizacji widzieć wielkie zdziwienie kursanta, że proszę go o zdjęcie i założenie maski pod wodą.

Czy to oznacza, że nie możesz wziąć kolejnego kursu, dopóki nie zostaniesz guru każdego nurkowania? Nie, oczywiście nie! Oznacza to jednak, że trzeba być wystarczająco zaznajomionym z obecnymi umiejętnościami, aby wykonywać do tej pory już nabyte i wyćwiczone umiejętności w nowych środowiskach (lub sprzęcie), a także uczyć się bardziej złożonych umiejętności, które opierają się na tych, których nauczyliśmy się wcześniej.

Rzućmy okiem na kilka sytuacji, które wchodzą w grę.

 • Open Water Scuba Diver chce wziąć udział w nocnym kursie nurkowania, ale nie poświęcił czasu na utrwalanie umiejętności pływalności i umiejętności regeneracji regulatora. Czy przygotowują się do odpowiedniej reakcji, gdy “normalna” kwestia, taka jak zwolnienie regulatora lub zmiana wyporu, dzieje się w ciemności?
 • Rescue Diver chce wziąć udział w kursie nurkowania w Meksyku. Ma dużo nurkowań, ale wszystkie zostały przeprowadzone z brzegu i nie głębiej niż 40 stóp. Czy nurek powinien przenieść się bezpośrednio na kurs, który prawdopodobnie wymaga wcześniejszego zrozumienia nurkowania na większe głębokości w tym nurkowania z łodzi?
 • Nowo certyfikowany Zaawansowany Nitrox / Procedures Diver chce wziąć udział w kursie Trimix Diver.
  Jeśli nie spędzili czasu na zaznajomieniu się z zarządzaniem gazem/gazami dekompresyjnym i wykonaniem zmian gazowych, czy uda mu się osiągnąć sukces, gdy zostanie dodany druga butla deco i trzeba będzie wykonać kilka zmian gazowych?

Jak widać, w niektórych sytuacjach jest całkiem jasne, czy nurek jest fizycznie gotowy do udziału w danym kursie, czy nie. Inne mogą nie być tak oczywiste. Nie zawsze jest liniowy postęp kursów i możemy mieć tendencję do zawieszania się na stałych poziomach bez progresu, zakładając, że zdobycie określonej oceny oznacza ogólny poziom ogólnej kompetencji i umiejętności.
Musisz spojrzeć na każdy kurs, który podjąłeś i potwierdzić, które Twoje umiejętności rozwinąłeś, czy stoisz w miejscu. Gdy to zrobisz, możesz dokładnie określić, czy posiadasz wymagane umiejętności, aby przejść do następnego pożądanego przez Ciebie przedsięwzięcia edukacyjnego.

Mentalna gotowość

Gotowość psychiczna odnosi się do wewnętrznego poziomu komfortu i zrozumienia, które należy rozwinąć, zanim pójdziemy naprzód. To nie jest tak proste, jak wykazanie biegłości w wykonywaniu czysto technicznych umiejętności.
Istnieją wskazówki, które instruktorzy mogą podnieść, aby ocenić twoją mentalną gotowość podczas kursu.

Gotowość mentalna rozwija się wraz z doświadczeniem w wodzie i wzmacnia się wraz z twoją fizyczną gotowością. Będzie się to różnić w zależności od osoby – podczas gdy jeden nurek może być całkowicie gotowy już kilka nurkowań po certyfikacji na kolejny etap szkoleniowy, inny może potrzebować dziesiątki nurkowań, aby poczuć to samo.
Na rozwój może wpływać wiele czynników, które są osobniczo unikalne dla każdego nurka.

Powinieneś myśleć o przygotowaniu mentalnym jako o równowadze dwóch czynników

 1. Po pierwsze czy czujesz się wystarczająco komfortowo, nurkując na swoim obecnym poziomie, aby móc przejść do nowego środowiska lub zestawu umiejętności, nie stając się całkowicie przytłoczonym lub panikującym.
 2. Po drugie czy rozumiesz swoich dotychczasowe szkolenia na tyle, aby dostosować się do unikalnych wyzwań, które pojawiają się na kolejnym poziomie i czy będziesz umiał obecne umiejętności zastosować w różnych środowiskach lub rodzajach nurkowań.

Ponownie, spójrzmy na kilka sytuacji, w których to wchodzi w grę.

 • Nurek Open Water Scuba Diver czuje się bardzo dobrze i komfortowo nurkując w miejscu nurkowym z płytką wodą. Kiedy nurkuje z łodzi, czuje się bardzo nerwowo i niespokojnie podczas zanurzenia i wynurzenia, kiedy nie może wyraźnie odnieść się do dna. Czy jes gotowy zapisać się na kurs, który naraża go na głębsze nurkowanie?
 • A Cavern Diver potrafi sprawnie wykonywać wszystkie umiejętności, ale często pływa z dala od swojego kumpla i linii. Twierdzi, że to nic wielkiego, ponieważ jest to tylko jaskinia i nie może sie “zgubić”.
  Czy ten nurek jest gotowy wejść na pełny kurs jaskiniowy, gdzie wyjdzie poza strefę cavern i straci z oczu wyjście.

Ustawiczne  kształcenie się jest czymś, w czym każdy nurek powinien uczestniczyć, ale nie wcześniej, niż uczciwie oceni swoją gotowość do kolejnego etapu.
Połączenie gotowości mentalnej i fizycznej pomaga nam być najlepszym nurkiem i partnerem nurkowym.
Zmaksymalizuje to szansę na zabawę w środowisku powodnym.
Celem kursów jest pokazanie w sposób kontrolowany nowych rzeczy, które mogą sprawiać, że poczujesz się trochę nieswojo, ale zdobędziesz większe możliwości nurkowania.

wolne tłumaczenie przez Robert K z wpis autor Jesse Iacono
https://www.tdisdi.com/are-you-ready-for-your-next-course/